• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
وضعیت نسبتاً پایداری از نظر کرونا در رفسنجان داریم / واکسیناسیون کادر درمان علیه کرونا رو به اتمام است
دسته بندی: تازه های شهر عمومی ورزش و سلامت انتشار: چهارشنبه ۰۱/اردیبهشت/۱۴۰۰

وضعیت نسبتاً پایداری از نظر کرونا در رفسنجان داریم / واکسیناسیون کادر درمان علیه کرونا رو به اتمام است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه در خیز چهارم کرونا قرار داریم گفت: وضعیت نسبتاً پایداری در رفسنجان به وجود آمده و تعداد مرگ و میرها بسیار کاهش یافته است، توانستیم جلوی مرگ را بگیریم.


رفسنجان زیبا| دکتر علی اسماعیلی ندیمی با ارائه گزارش مختصر از وضعیت بیماری کرونا در شهرستان، اظهار داشت: با افزایش موارد بستری و سرپایی از اسفندماه سال گذشته، پیگیری خستگی ناپذیر معاونت بهداشتی در انجام آزمایشات و تست های تشخیص این بیماری که تا ۷۰۰ تست روزانه هم رسید، موجب شد تشخیص زودرس و پیگیری درمان زودتر انجام شود.

وی ادامه داد: طی هفته اخیر روزانه تا ۱۴۰ تست مثبت هم داشتیم؛ وقتی با انجام تست موارد مثبت کرونا شناسایی می شود، بخش عمده این افراد به قرنطینه خانگی می روند و درمان را در خانه ادامه می دهند و این موجب می شود که بخش بستری و رفت و آمدها کمتر شود و از شیوع بیماری هم جلوگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه کار علمی در کاهش مرگ و میرهای ناشی از کرونا در رفسنجان در حال انجام است، گفت: اگر موفقیتی در بخش درمان کسب کردیم، نتیجه تلاش همکاران در معاونت بهداشتی بوده است؛ از سه شنبه اخیر وضعیت ثابتی داریم که با افزایش خفیف و کاهش مجدد روبرو هستیم به طوری که ۶۰ تا ۶۵ بیمار مثبت بستری و ۱۵ مورد مشکوک بستری داریم.

رئیس دانشگاه علم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: دو کار علمی در کاهش مرگ و میرها در رفسنجان انجام دادیم که در یک مورد، بر اساس تجربه هایی که در پیک های قبل کسب کردیم، بیماران نیازمند بستری در بخش آی. سی. یو را به دو گروه تقسیم کردیم؛ یک گروه نیاز به اکسیژن داشتند که عده کمی به زندگی برمی گشتند و گروه دیگری هم که ریه های آن ها تا  ۶۰ یا ۷۰ درصد درگیر شده بود، به طور مصنوعی اکسیژن رسانی می شدند تا داروها اثر کند؛ لذا این بار با کمک خیران توانستیم دستگاه های اکسیژن ساز را خریداری کنیم.

دکتر علی اسماعیلی با بیان اینکه در حال حاضر دو بخش آی سی یو داریم؛ گفت: یک بخش ۵۰ تختخوابی برای بیماران بدحال که در محوطه بیمارستان به کمک مجتمع مس سرچشمه در اوج بحران احداث شد و بخش دیگر آی. سی. یو هم مربوط به بیمارانی است که کمتر با این بیماری مواجه هستند و با توجه به وجود ۷۰ بیمار مثبت کرونایی در رفسنجان، در بسیاری از روزها مرگ نداریم و جلوی مرگ و میر ناشی از کرونا گرفته شده است.

وی در تشریح کار علمی دیگر در کاهش مرگ و میرها تصریح کرد: کار دیگر، درمان سرپایی و درمان موقت است؛ به این نحو که برخی بیمارانی که مراجعه می کنند و ریه آن ها درگیر است و می توانند در خانه درمان را ادامه دهند؛ طی ۵ تا ۶ روز با مراجعه به بیمارستان داروی مورد نیاز بدن را دریافت و به خانه بر می گردد و الزاماً در بیمارستان نباید بستری باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: برای همه سیاستمداران و سیاستگذاران دنیا مشخص شد که سلامت امری نیست که ما در کف آن را ببینیم؛ نظام های قدرتمندی مانند انگلیس از سیستم بهداشتی پیشرفته ای برخوردار هستند در حالی که تلفات ناشی از بیماری کرونا در این کشور به بیش از ۷۰ هزار نفر رسید.

وی تصریح کرد: در همین بحبوحه در سطح استانداری ها و فرمانداری ها و ستاد مبارزه با کرونا تصمیماتی برای حفظ سلامت مردم گرفته شده و بازار و اصناف تعطیل شدند و اوضاع مطلوب را می بینیم.

دکتر اسماعیلی ادامه داد: این در حالی است که در برخی کشورها با برقراری سخت ترین مقررات پیچیده باز هم آمار تلفات صعودی است و می بینیم در ایران با اینکه مردم در ایام نوروز به سفر رفتند امّا با تلاش کادر درمان اوضاع بهتر از کشورهای دیگر است.

وی اظهار داشت: آموزش مجازی مشکلات بسیاری دارد؛ آسیب های جدی متوجه قشر محصل شده است و همین که مسئولان امر تعلیم و تربیت با انسجام به وجود آمده با والدین توانستند ۷۰ تا ۸۰ درصد آموزش را از طریق مجازی منتقل کنند شاهکار کردند.

علی اسماعیلی متذکر شد: اگر بحران کرونا پیش نمی آمد آموزش مجازی رشد نمی کرد؛ در حال حاضر اکثر کلاس های دانشگاهی و سمینارها به صورت مجازی برگزار می شود؛ برخی از زمینه های مثبت در بحران کرونا مشهود شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه به انجام واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در شهرستان اشاره و بیان کرد: واکسیناسیون کادر درمان در بخش های دولتی و خصوصی  رو به اتمام است؛ بعد از اردیبهشت ماه، واکسیناسیون افراد پرخطر را شروع خواهیم کرد. ارزش این کار این است که میزان مرگ و میرها کم می شود نه میزان ابتلا.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید