• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
تحفه روحانی فوت شد/ کلنگ احداث پارک علم و فناوری در رفسنجان به هوا رفت
دسته بندی: تازه های شهر عمومی انتشار: پنجشنبه ۰۳/مهر/۱۳۹۹

تحفه روحانی فوت شد/ کلنگ احداث پارک علم و فناوری در رفسنجان به هوا رفت

کلنگ احداث پارک علم و فناوری رفسنجان با ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار زمین نخورده به هوا رفت و مانند شمع های تولد ۷۱ سالگی رئیس جمهور هنگام بازگشت از فرودگاه کرمان فوت شد!!به گزارش #رفسنجان_زیبا؛ دوشنبه بیستم آبان ماه ۹۸ رئیس جمهور پس از بازدید از استان کرمان به شهرستان رفسنجان وارد شد و برای مردم این دیار سخنرانی کرد. روحانی از حضور جوانان تحصیل کرده، دانشجوها و نیازشان به اشتغال و کسب درآمد سخن گفت، از کارخانه ها و مشاغل بزرگ که به دست نسل جوان اداره می شوند یاد کرد، به کارخانه عظیم توربین در استان یزد اشاره ای داشت که جوانان تحصیل کرده سطح بالای کشور، توربین ها و کمپرسور های عظیم را به دست خود ساخته اند و کشور را از جهت توربین بی نیاز کرده اند. وی همچنین به فعالیت کارخانه نوآوری در تهران اشاره کرد و آن را یکی از کارهای عظیم دولت یازدهم دانست که مشابه آن در استان یزد هم افتتاح خواهد شد. و نوبت به رفسنجان رسید که رئیس جمهور پارک علم و فناوری را یکی از نیازهای این شهر عنوان کرد و با دفاع از وضعیت شغلی جوانان پس از فارغ التحصیلی، گفت: اگر جوانان به یک پارک علم و فناوری متصل شوند،  در حین تحصیل و پیش از اتمام آن شغل خود را مشخص می کنند. وی در ادامه اعلام کرد: برای رفسنجان در این سفر تصمیم گرفتیم به عنوان یک هدیه پارک علم و فناوری را احداث کنیم که ان شاالله تا سال آینده شروع به کار خواهد کرد. رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت، معاونت علمی و فناوری، صندوق نوآوری و بخش خصوصی نیز در احداث این طرح کمک خواهند کرد، همچنین زمین مناسب برای احداث این پارک وجود دارد که بلافاصله می شود کار ساختمانی را طراحی و شروع به کار کنیم و شرکت های دانش بنیان جمع شوند تا شاهد یک تحول بزرگ در رفسنجان باشیم.

تخصیص اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت پارک علم و فناوری در رفسنجان

۸۷ روز پس از سخنرانی رئیس جمهور در ورزشگاه تختی رفسنجان و وعده احداث پارک علم و فناوری، نماینده سابق مردم رفسنجان و انار پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه ۹۸ (۴ ماه بعد از سفر روحانی) در جریان بازدید از مکان جانمایی شده برای احداث پارک علم و فناوری رفسنجان گفت: با پیگیری های انجام شده از سوی دفتر نهاد ریاست جمهوری، ردیف ملی ۲۰۰ میلیارد ریال برای احداث این طرح اختصاص یافت و آمادگی احداث این پارک را داریم. انارکی محمدی بیان کرد: برای اجرای فاز اول پروژه ۱۰ هکتار زمین پیش بینی شده که در این فاز ۵۰ میلیارد ریال از اعتبار اصلی این طرح جذب می شود. وی با اشاره به وجود ۲۵ هزار دانشجو در ۱۲ دانشگاه رفسنجان افزود: در پارک علم و فناوری جوانان تحصیل کرده می توانند ایده های خود را ارائه دهند و این ایده ها به تولید و رونق اقتصادی منتج می شود و در واقع هدف از ایجاد پارک علم و فناوری هم ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است.

وقتی شتاب مرکزنوآوری از پارک علم و فناوری پیشی میگیرد

دهم دی ماه ۱۳۹۸ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری وارد رفسنجان شد و در حالی که گمان می رفت برای احداث پارک علم و فناوری زمینه چینی کند، خبری از تحقق وعده رئیس جمهور نشد. وی کلنگ مرکز نوآوری و شتابدهی را به نام شهید ستاری در زمینی به مساحت ۳۲ هزار مترمربع واقع در بلوار ولایت به زمین زد تا این مرکز طی دو سال آینده با حمایت مجتمع مس سرچشمه و همکاری دانشگاه ولیعصر احداث شود.

تحفه روحانی فوت شد …

اکنون پس از گذشت یازده ماه از سفر روحانی به رفسنجان و رونمایی از هدیه پیش کشی او به مردم، دانشجویان یکی پس از دیگری فارغ التحصیل شدند و زمین این پروژه همچنان دست نخورده و خام باقی مانده است. آیا مصوبه سفر استانی رئیس جمهور لابلای دیگر مصوبات به فراموشی سپرده شده است؟ آیا انتظار نمی رفت روحانی پس از خاطره گویی فراوان از سفرهایش به رفسنجان و پرورش شخصیت های بنام رفسنجان در کشور، تحفه ای از خود به یادگار بگذارد؟ امید که مسئولان و نمایندگان دولت در شهرستان نیز تکانی بخورند و به تن رنجورشان کش و قوسی بدهند و خاک های به جامانده از این زمین خالی را از روی لباسشان بتکانند و پاشنه کفش شان را بالا بکشند و به دنبال عملیاتی شدن احداث پارک علم و فناوری بروند؛ نکند کلنگ این مرکز علمی و فناوری با ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار زمین نخورده به هوا برود یا مانند شمع های تولد ۷۱ سالگی او هنگام بازگشت از فرودگاه کرمان فوت شود!!! پارک علم و فناوری در رفسنجان می تواند گامی در جهش پیشرفت و فناوری شهرستان باشد و به رشد و توسعه کسب و کار در شهرستانی که دارای شرکت های فعال دانش بنیان و مرکز رشد فعال در دانشگاه است، بینجامد. ضمن اینکه این مرکز می تواند از طریق مشارکت با دیگر شرکت ها دسترسی به زیر ساخت‌های با کیفیت‌تر با هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به راه‌اندازی شرکت شخصی را فراهم کند و امکانات تحقیقاتی را به وجود آورد و به محلی برای جذب جوانان و دانشجویان تبدیل شود و دسترسی به شبکه های کاری را امکانپذیر نماید./ رفسنجان فردا


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید