• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
ابراز امیدواری برای حل مشکلات دهیاران در روستاها/ مشکلات بنیاد مسکن در روستاها با جدیت پیگیری می شود
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: چهارشنبه ۱۹/بهمن/۱۴۰۱

ابراز امیدواری برای حل مشکلات دهیاران در روستاها/ مشکلات بنیاد مسکن در روستاها با جدیت پیگیری می شود

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از حل معضلات دهیاران در صورت تصویب لایحه ای در کمیسیون شوراها خبر داد.


رفسنجان زیبا| اشکان کریمی در گردهمایی دهیاران شهرستان رفسنجان از حل معضلات دهیاری ها در صورت تصویب لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده تاسیس دهیاری‌های خودکفا در کمیسیون شوراها ابراز امیدواری کرد.

وی آینده روشنی برای دهیاری ها متصور شد و خواستار همراهی نمایندگان برای ورود این لایحه به صحن و تصویب آن گردید و افزود: با تصویب این لایحه بسیاری از مشکلات دهیاران از قبیل مدیریت زمین، تملک اراضی، طرح هادی و … حل می شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه حذف اخذ تفکیک اراضی توسط دهیاری‌ها را رای دیوان عدالت اداری و لازم الاجرا دانست.

وی ادامه داد: در یکی از بندهای دستورالعمل اخیر وزیر کشور مجوز اخذ عوارضی که قبلاً در قوانین اشاره شده آمده است؛ سعی می‌کنیم این موضوع را با ابلاغ یک بخشنامه از سمت وزارت کشور حل کنیم.

کریمی در ادامه به نبود اطلاعاتی از شهرهای رفسنجان، انار و زرند در سامانه اطلاعات صدور سند ساختمان اشاره و اظهار کرد: استعلام فنی از بنیاد مسکن قانون است و اگر این روند طولانی شود، بایستی دهیاران اطلاع دهند.

وی با اشاره به اینکه طرح هادی روستا برای ۱۰‌ سال است اما تا زمان بازنگری نشدن لازم الاجراست، گفت: الحاق اراضی به باغ در صورت درخواست موردی انجام می‌شود اما نمی توان برای روستاهایی که جمعیت زیادی ندارند بازنگری انجام داد.

مشکلات بنیاد مسکن در روستاها با جدیت پیگیری می شود

مدیرکل امور روستایی استان کرمان نیز در این گردهمایی، از واریز بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری های استان در سال جاری خبر داد و گفت: جمعیت روستایی استان یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است و ۲۴۷۱ دهیاری مشغول خدمت به جامعه روستایی استان کرمان هستند.

منصور خانه گیر نیروی انسانی را مهمترین چالش دهیاری های استان کرمان دانست و افزود: هنوز مجوز برگزاری آزمون به ما داده نشده است؛ امیدواریم دستور ویژه‌ای صادر گردد تا با برگزاری آزمون چالش نیروی انسانی حل شود.

وی با ابراز گلایه از مباحث مربوط به بنیاد مسکن و حذف تفکیک در روستاها، از تشکیل جلسه با رئیس بنیاد مسکن برای رفع مشکلات مربوطه خبر داد و اظهار کرد: حق تفکیک متاسفانه به‌عنوان بخشی از درآمد دهیارها حذف شده و برخی دهیاری‌ها فقط به ارزش‌افزوده اکتفا می کنند.

مدیرکل امور روستایی استان با انتقاد از دستگاه های اجرایی که وظایف خود را به دهیاران محول می کنند، گفت: دهیاران برای حل مشکلات مردم ورود کرده‌اند؛ ضروریست دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را انجام دهند و مشکلات روستا را به دهیاران حواله ندهند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید