• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
کتابخانه‌های عمومی کشور ساماندهی می‌شوند / مردمی‌سازی به جای تصدی‌گری دولت
دسته بندی: عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: شنبه ۲۹/مرداد/۱۴۰۱

کتابخانه‌های عمومی کشور ساماندهی می‌شوند / مردمی‌سازی به جای تصدی‌گری دولت

نماینده مردم رفسنجان و انار و ناظر قوه مقننه بر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: طرح جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دست بررسی بوده و پس از تصویب مجلس شاهد تحول خوبی در این نهاد خواهیم بود.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خدمت، حجت‌الاسلام دکتر حسین جلالی با اشاره به طرح جدید برای اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: حدود یک سال است که روی طرح کتاب و اصلاح طرح نهاد کتابخانه‌ها کار کردیم و پیگیری‌های زیادی برای تصویب طرح جدید انجام شد.
وی ادامه داد: گسترده‌ترین شبکه توزیع کتاب در سطح کشور بر عهده نهاد کتابخانه‌هاست که نهادی غیر دولتی‌ست و متأسفانه با مشکلاتی هم مواجه است.
نماینده قوه مقننه در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد: تقریبا از ۴۰۰ شهر کشور ۱۲۰ شهر فاقد کتابخانه عمومی‌ست و از ۶۰ هزار روستا کمتر از یک‌هزار روستا کتابخانه دارند که طرحی برای کتابخانه‌های سیار روستایی در دست اجرا داریم.
حجت‌الاسلام جلالی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور حدود ۷۵۰ نفر نیرو دارد و ۵۰۰ کتابخانه‌ در کشور دارای تک کتابدار هستند، همچنین تا رسیدن به سرانه لازم جهانی فاصله زیادی داریم که هم باید جذب نیرو داشته باشیم و هم نسبت به توسعه کتابخانه‌ها اقدام کنیم.
«الزام شهرداری‌ها به پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی»
جلالی به چالش‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و از برگزاری جلسه‌ای با حضور مسؤولان وزارت ارشاد، نهاد کتابخانه‌های عمومی و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس طی هفته پیش رو خبر داد که نسبت به رفع چالش‌ها تصمیمات لازم اتخاذ و به مجلس ارائه شود.
ناظر مجلس بر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه سخنانش تصریح کرد: در طرح جدید، مردمی‌سازی نهاد کتابخانه‌ها را در دستور کار داریم که تصدی‌گری دولت را کم و بیشتر کارها را به مردم واگذار کنیم.
حجت‌الاسلام جلالی به افزایش حقوق کارکنان و افزایش جذب نیرو در نهاد اشاره کرد و از الزام شهرداری‌ها نسبت به پرداخت سهم خود به کتابخانه‌ها در طرح جدید خبر داد، که در گذشته برخی شهرداری‌ها به این موضوع بی‌توجهی می‌کردند.
وی ابراز امیدواری کرد: در طرح جدید شاهد تحول خوبی در نهاد کتابخانه‌های کشور باشیم.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید