• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
نیش نقد| ماجرای کشدار بزرگراه قدس رفسنجان و مانعی که سر به راه نیست
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: سه شنبه ۰۷/اردیبهشت/۱۴۰۰

نیش نقد| ماجرای کشدار بزرگراه قدس رفسنجان و مانعی که سر به راه نیست

بزرگراه قدس همان پروژه منحصربفردی است که نام آن طی سال های متمادی بر زبان مدیران شهرداری در ادوار مختلف جاری شده و از زمان طرح تا اجرای آن سال ها می گذرد و اکنون توقف آن به ماجرای پیچیده ای تبدیل شده است.


رفسنجان زیبا| از همان سال های دور که اجرای بزرگراه در دستور کار شهرداری رفسنجان قرار گرفت و مقدمه چینی برای شروع به کار پروژه آغاز گردید، روزشمار شهروندان برای عملیاتی شدن بزرگراه نیز به راه افتاد.

بعضا تعدادی از مالکان اراضی و ساکنین که هر بار برای ساخت و ساز منتظر اقدام شهرداری جهت تملک اراضی بودند، برای مشارکت پیش قدم شدند تا واگذاری زمین ها برای تعریض و پیشروی مسیر به سرعت شروع شود.

سرانجام در سال ۱۳۹۷ عملیات اجرایی بزرگراه قدس در رفسنجان که می بایست با اتصال میدان شهیدان امینی به میدان امام خمینی(ره) در بهبود وضعیت ترافیکی و کاهش تردد در مسیرهای مجاور نقش مؤثر و بسزایی را ایفا کند، کلید خورد.

وقتی جان بزرگراه قدس از رمق می افتد

با آغاز تملک زمین های واقع در مسیر بزرگراه قدس و مشارکت مردم برای همکاری با شهرداری در واگذاری املاک و اراضی مسیری، اجرای عملیات خاکبرداری از میدان شهیدان امینی تا بلوار شهید مدرس شمالی سرعت گرفت و آسفالت این مسیر نیز اجرا شد تا رفت و آمد شهروندان تسهیل گردد اما به یکباره همه چیز متوقف شد.

توقفی که نه تعلل پیمانکار علت آن بود و نه کوتاهی شهرداری و عوامل وابسته در آن نقش داشتند؛ بلکه این بار وجود سه ملک مسیری معارض دلیل عدم پیشروی بزرگراه بوده و کاشف به عمل آمد که با وجود واریز هزینه خرید املاک موردنظر به صندوق دادگستری، همکاری لازم از سوی مالکین صورت نگرفته و همین موضوع علاوه بر تعویق در اجرای پروژه، شهرداری را متحمل پرداخت هزینه های گزاف ناشی از افزایش قیمت ملک و مصالح کرده است.

ساز مخالف مالکین در واگذاری املاک و اراضی به شهرداری

عدم مشارکت مالکین با شهرداری موضوع جدیدی نیست؛ همواره در شهرهای مختلف و حتی در نقاط مختلف شهر رفسنجان وابستگی برخی شهروندان به املاک و اراضی که عمدتاً بافت قدیمی و فرسوده نیز دارند، موجب شده عده ای ساز مخالف بزنند و از واگذاری مستغلات خود به شهرداری ممانعت ورزند تا در گوشه و کنار شهر و به خصوص خیابان ها و بلوارهای جدیدالاحداث شاهد برآمدگی های نامتقارن منازل و زمین های بلااستفاده باشیم.

اتفاقی که این روزها گریبانگیر بزرگراه قدس نیز شده است تا علیرغم انتظار عمومی و با وجود سپری شدن مدت زمان طولانی از آغاز به کار پروژه، مدیریت شهری برای بازگشایی و آزادسازی مسیر اندرخم یک کوچه بماند.

لزوم توسعه آموزش های شهروندی برای افزایش مشارکت جویی

بدون شک توسعه فضاهای شهری و بهبود زیرساخت های عمرانی جز با اعتماد، مشارکت و همکاری شهروندان میسر نخواهد بود؛ به نظر می رسد با همراهی سازمان های مردم نهاد و توسعه آموزش های شهروندی، می توان علاوه بر آگاهی رسانی به مردم برای مشارکت در اجرای سریع پروژه ها، به گسترش بافت های شهری و تأمین منافع شهروندان نیز امیدوار بود تا در آینده با مشکلات عدیده ای که این روزها شامل حال بزرگراه قدس گردیده است، مواجه نشد. آیا لجاجت و پافشاری برای عدم همراهی با ساخت و سازهای شهری از طریق متوسل شدن به روش هایی چون متوقف کردن فعالیت های عمرانی و جلوگیری از پیشروی اقدامات با ایجاد موانع گوناگون، جز تضییع حقوق شهروندی و تحمیل وقت و هزینه بر بیت المال معنی دیگری هم دارد؟!


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید