• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
ضرورت ورود متخصصین فرهنگی و اجتماعی به شوراهای شهر و روستا
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: جمعه ۱۴/خرداد/۱۴۰۰

ضرورت ورود متخصصین فرهنگی و اجتماعی به شوراهای شهر و روستا

امید است پای افرادی به شوراهای شهر و روستا باز شود که واقعاً از تخصص و تعهد لازم در حوزه های مختلف به خصوص در بحث های فرهنگی و اجتماعی برخوردار باشند.


رفسنجان زیبا| در این روزها بحث انتخابات رئیس جمهوری در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هر چه به روز رای گیری نزدیک تر می شویم اظهارنظرها متفاوت تر صحبت ها بیشتر و در اصطلاح تنور انتخابات گرم تر میشود ،

در تاریخ ۲۸ خرداد ماه انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برگزار خواهد شد که به نظر می رسد به دلیل تقارن این دو انتخابات متاسفانه انتخابات شوراها که از اهمیت زیادی برای آینده و پیشرفت یک شهر برخوردار است کمی در سایه قرار گرفته و به صورت گوشه چشمی به آن نگاه می شود.

یکی از مهمترین و کاربردی ترین وظایف شورای شهر فعالیت فرهنگی و اجتماعی است که این شاخه دارای طیف گسترده ای می باشد و فعالیت های مختلفی را شامل می شود ولی متاسفانه توجه خاصی به این مهم نشده است و شمار فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بسیار انگشت‌شمار بوده است.

ه نظر می رسد یکی از مهمترین دلایل این ضعف، نیروی متخصص و کارآمد فرهنگی و شخصی که به طور اختصاصی در این حوزه کار کرده باشد و تجارب مدیریتی و اجرایی در این زمینه داشته باشد. در بدنه شورای شهر وجود ندارد.

نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که رسالت اصلی حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری ارتقای فرهنگ شهروندی، توجه به سلامت اجتماعی، ایجاد نشاط و امید به زندگی برای شهروندان و احیای فرهنگ شهر است؛ وظیفه یک مدیر فرهنگی استفاده از دیدگاه‌های افراد جامعه و شناخته جامعه از افکار های آن جامعه است.

برای عملیاتی کردن این مهم باید اتاق فکر های تخصصی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تشکیل شود و ضمن تشکیل کمیته های تخصصی جلسات مرتبط با آن برگزار گردد. از سوی دیگر تلاش برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی ،فرهنگسراها، نهادینه کردن بحث‌های فرهنگی در هر محله و خانواده بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد.

حالا که اهمیت بحث فرهنگ و کار فرهنگی در شورای شهر تا حدودی مشخص شد امید است در این روز ها افرادی پای به عرصه انتخابات بگذارند که واقعاً از تخصص و تعهد لازم در حوزه های متفاوت شورای شهر به خصوص در بحث های فرهنگی و اجتماعی برخوردار باشند و مردم هم با مطالعه دقیق رزومه و سوابق کاندیداها و فارغ از هرگونه جبهه سیاسی به انتخاب یک شورای جوان، انقلابی و متخصص اهتمام ورزند و در نهایت با رقم خوردن این اتفاق، شاهد آبادانی، توسعه و رشد فرهنگی و اجتماعی مردم به خصوص جوانان رفسنجانی باشیم انشاالله…
سید محسن(آرش) حسینی/ مدرس دانشگاه


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید