• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
سیل مقابل سیل| دریای سخاوت مردم روی سیل را کم کرد
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: سه شنبه ۱۱/مرداد/۱۴۰۱

سیل مقابل سیل| دریای سخاوت مردم روی سیل را کم کرد

با افزایش خطر سیلاب در محلات و در کنار بسیج امکانات و نیروهای عمرانی، خدماتی، جهادی، بسیجی و اقشار گوناگون، موجی که به واسطه کمک به مردم سیل زده به راه افتاد قابل تحسین بود.


رفسنجان زیبا| با وقوع سیلاب در رفسنجان از پنج شنبه ششم مردادماه وضعیت شهر وخیم گزارش شد؛ انبوه امکانات و تجهیزات به سمت رفسنجان سرازیر شد و در کوتاهترین زمان ممکن با مشارکت دستگاه های خدماتی، امدادرسانی به مردم تسریع یافت.

با وجود دشواری هایی که برای ورود به منازل و دسترسی شهروندان به آب سالم و بهداشتی و غذای گرم به وجود آمد، گروه های مردمی پای کار آمدند و موجی خروشان از نوع دوستی در شهر به راه افتاد.

بسیاری از معابر با کمک نیروهای هلال احمر، شهرداری، بسیج بازگشایی شد و آبرسانی به شهروندانی که منزل آن ها دچار آبگرفتگی شده بود یا نیاز به آب شرب داشتند، از طریق تانکر سیار تأمین شد.

طی این مدت بیشترین گزارش آبگرفتگی مربوط به بلوار امام علی(ع) و شهرک فرهنگیان بود که به دنبال آن موجب اقدام سریع شهرداری و حفر کانال در حاشیه بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی گردید تا حجم فراوانی از آب تجمیع شده از طریق کانال خارج شود.

ضمن اینکه شدت بارش ها موجب اخطارهای پی در پی به منظور جلوگیری از تردد شهروندان در سطح شهر و تخلیه شهرک ها در محلات گردید و در برخی نقاط موجب فرونشست نقاطی از جاده های ورودی رفسنجان و بروز چاله در آسفالت و فرورفتگی معابر شد.

بررسی میدانی وضعیت رودخانه های رفسنجان نیز نشان داد سرچشمه سیل رودخانه صادق آباد بوده و به همین دلیل حجم فراوانی از آب به سمت مسیر این رودخانه که از مرکز شهر عبور می کرد، سرازیر شد؛ لذا کنترل و هدایت آب غیرممکن گردید و مشکلاتی را برای ساکنین آن محله ها ایجاد کرد.

خسارات وارده به باغات کشاورزی، احشام، وسایل خانگی و غیره به اندازه ای که بود که وزیر کشور در سفر چندساعته بر اجرای طرح های آبخیزداری در جلوگیری از بروز سیلاب و روان آب ها و کاهش خسارات ناشی از سیل مؤثر دانست و بر حفظ منابع آب و خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی تأکید کرد.

آنچه از برآیند این حادثه غیرمترقبه متبادر می شود، ضرورت ساماندهی و بهبود زیرساخت های رودخانه ها به خصوص رودخانه صادق آباد است که طی ۵۰ سال گذشته به آن اهمیت داده نشده است؛ موضوعی که شهردار رفسنجان نیز در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران بر آن تأکید و اظهار داشت: در صورت تأمین نیمی از اعتبار آن توسط شهرداری اجرا خواهد شد.

عکس از سپیده عدل


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید