• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
سوخت‌رسانی به ۴ استان و تأمین سوخت ۳  نیروگاه‌ کشور توسط مرکز رفسنجان
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: یکشنبه ۰۵/شهریور/۱۴۰۲

سوخت‌رسانی به ۴ استان و تأمین سوخت ۳ نیروگاه‌ کشور توسط مرکز رفسنجان

مدیر شرکت خطوط لوله منطقه جنوب شرق رفسنجان گفت: بیش از ۳۳ میلیارد لیتر انواع فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم توسط شرکت خطوط لوله رفسنجان به مبادی مصرف انتقال یافت.


رفسنجان زیبا| محمد قربانی‌پور به مناسبت هفته دولت، به شاخص‌های عملکردی منطقه از زمان استقرار دولت سیزدهم اشاره و اظهار کرد: افتخار این را داریم که در یکی از زیر مجموعه‌های این شرکت، رسالت انتقال انواع فرآورده‌های نفتی را برای تأمین انرژی بخش‌های مختلف صنعتی در استان‌های جنوب شرقی کشور برعهده داریم.

وی افزود: در همین راستا با استفاده از خطوط لوله ۱۶ و ۲۰ اینچ رفسنجان-یزد-نائین-کاشان، خطوط لوله ۱۴ اینچ رفسنجان-کرمان و خطوط ۲۶ اینچ بندرعباس-رفسنجان این فرآورده‌ها به انبارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای تأمین سوخت مورد نیاز بخشی از هموطنانمان انتقال داده شده است.

مدیر منطقه جنوب شرق ادامه داد: این شرکت توانسته در راستای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید، در مجموع با انتقال ۳۳ میلیارد و ۶۴۸ میلیون لیتر انواع مختلف فرآورده‌های نفتی شامل بنزین‌سوپر، بنزین‌معمولی، نفت‌سفید و نفت‌گاز به سوخت‌رسانی در استان‌های مذکور بپردازد.

قربانی‌پور تأکید کرد: تأمین سوخت (نفت گاز) سه نیروگاه‌ برق متصل به خطوط این شرکت در استان‌های جنوب شرقی کشور (نیروگاه سیکل ترکیبی یزد، نیروگاه شیرکوه یزد و نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان) از ثمرات مجاهدت شبانه‌روزی همکاران می‌توان برشمرد.

وی افزود: با هدف استمرار فعالیت نیروگاه‌های برق در دو استان کرمان و یزد، در همین مدت مشابه با ارسال یک میلیارد و ۱۰۲ لیتر انواع فرآورده‌های نفتی در تأمین انرژی برق پایدار و مستمر به نیروگاه‌های این استان‌ها، توانسته‌ایم کارنامه موفقی از خود ارائه دهیم.

مدیر منطقه جنوب شرق مجموع ظرفیت تولید برق این سه نیروگاه‌ را حدود ۳ هزار و ۵۰۰ هزار مگاوات برق بیان کرد و گفت: با تمهیدات درنظرگرفته شده و بهینه‌سازی مصرف انرژی، به کاهش برق مصرفی در روند انتقال فرآورده‌های نفتی دست پیدا کرده‌ و در این زمینه پیشرو هستیم.

قربانی پور ادامه داد: با استفاده از روش انتقال فراورده‌های نفتی بدون پمپاژ(بای‌پاس) و با همکاری شرکت‌های برق منطقه و انجام تعمیرات اساسی سالیانه تجهیزات و پست‌های برق، ضمن کاهش برق مصرفی، از خاموشی‌های ناخواسته و ایجاد وقفه در روند ارسال فرآورده‌های نفتی به نیروگاه‌های متصل به منطقه و مبادی مصرف فرآورده‌های نفتی پیشگیری شده است.

وی هم‌چنین به طرح‌های‌ توسعه‌ نیروگاهی شرکت اشاره کرد و گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با تحقق پروژه اتصال نیروگاه چادرملو با عنوان «سرو» و اتصال کامل مجتمع نیروگاهی (سیکل ترکیبی، شیرکوه و تابان یزد) در استان یزد به خط لوله ۱۶ اینچ انتقال فرآورده‌‌های نفتی، شاهد افزایش تعداد کمی نیروگاه‌های متصل به خطوط منطقه و افزایش حجم سوخت‌رسانی به این نیروگاه‌ها بوده و دیگر با قطعی ناخواسته شبکه برق سراسری مواجه نشویم.

مدیر منطقه جنوب شرق در ادامه به طرح‌های توسعه خطوط در دست اجرای منطقه اشاره و ابرازامیدواری کرد: در سال جاری با تأمین بودجه و همکاری بخش‌ها، شاهد عملیات اجرایی احداث تأسیسات نفتی مربوط به خط لوله جدیدالاحداث ۲۶ اینچ بندرعباس-رفسنجان در مرکز انتقال نفت رفسنجان و احداث خط دوم ۱۶ اینچ جدیدالاحداث رفسنجان-یزد به طول ۳۲۸ کیلومتر به‌عنوان دو پروژه شاخص منطقه خواهیم بود.

قربانی‌پور هم‌چنین به وجود آزمایشگاه کنترل کیفیت در مراکز انتقال نفت منطقه اشاره کرد و گفت: با وجود آزمایش‌هایی که روی انواع مختلف فرآورده‌های نفتی انجام می‌شود، این فرآورده‌ها همواره تحت رصد، پایش، ارزیابی مداوم و کنترل کیفی همیشگی توسط همکاران هستند که منجر به عدم‌آلودگی و کیفیت بالای فرآورده‌های ارسالی شده است.

وی در ادامه با تأکید بر مزیت انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق این خطوط برای کشور گفت: برچیده شدن ناوگان حمل و نقل این مواد از جاده‌های ترانزیتی، موجب تسریع در حرکت چرخه اقتصاد کشور می‌شود؛ ضمن آنکه استمرار، بهره‌برداری پایدار، ایمن و اقتصادی از شریان‌های حیاتی انتقال مواد نفتی، بی‌شک بدون پشتیبانی شبکه مخابرات صنعتی دست نایافتنی بود.

مدیر منطقه جنوب شرق افزود: همکاران منطقه در بخش‌های فنی و عملیاتی مشغول انجام وظیفه هستند تا ضمن تداوم روند انتقال از توقف ناخواسته پیشگیری شود که خود مستلزم آماده به کار نگهداشتن تجهیزات و انجام تعمیرات پیشگیرانه و رصد و پایش دائمی مسیر خطوط انتقال در طول سال است و حجم بالای انتقال فرآورده‌های نفتی مرهون تلاش بی‌وقفه همکاران منطقه برای تأمین نیاز کشور به فرآورده‌های نفتی و تأمین سوخت مورد نیاز هموطنان است.

به گزارش ایمنا، حوزه استحفاظی منطقه بالغ بر یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر است که فرآورده‌های نفتی را از طریق ۳ مرکز انتقال نفت و ۸ تأسیسات نفتی به ۴ استان کشور شامل کرمان، یزد، اصفهان و بخشی از استان تهران منتقل می‌کند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید