• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
زنگ خطر کولرهای آبی در حوادث برق گرفتگی | برق جان مرد ۴۲ ساله رفسنجانی را گرفت
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: چهارشنبه ۲۶/اردیبهشت/۱۴۰۳

زنگ خطر کولرهای آبی در حوادث برق گرفتگی | برق جان مرد ۴۲ ساله رفسنجانی را گرفت

سرپرست مرکز فوریت های پزشکی رفسنجان از جان باختن مرد ۴۲ ساله در حادثه برق گرفتگی با کولر خبر داد.


رفسنجان زیبا | دکتر مجتبی سنجی سرپرست مرکز فوریت های پزشکی رفسنجان گفت: عصر روز ۲۵ اردیبهشت با اعلام یک مورد برق گرفتگی در یکی از معابر شهرستان رفسنجان، سریعا یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در این حادثه مرد ۴۲ ساله ای جان خود را از دست داد که بنا به گفته شاهدین علت برق گرفتگی تعمیرات کولر بوده است، افزود: از ابتدای امسال ۳ مورد مشابه برق گرفتگی ناشی از کولر آبی در شهرستان رفسنجان رخ داده که خوشبختانه با اقدام به موقع کارشناسان اورژانس جان بیماران نجات پیدا کرده بود.

سنجی ادامه داد: با شروع فصل گرما و نیاز به تعمیر و سرویس سالیانه وسایل سرمایشی از جمله کولر آبی باید این نکته مدنظر قرار گیرد که بدلیل اتصال مستقیم کولر آبی به برق و وجود آب که رسانای خوبی برای جریان الکتریسیته است، احتمال برق‌گرفتگی افراد بالاست که این موضوع اهمیت رعایت نکات ایمنی در زمان راه‌اندازی کولرهای آبی را دوچندان می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به احتمال خطر برق‌گرفتگی هنگام سرویس و راه‌اندازی کولر آبی، بهتر است برای انجام این کار از افراد مُتخصص و تعمیرکاران مجاز کمک گرفت و از قطع کامل برق کولر اطمینان حاصل کرد.

سرپرست مرکز فوریت های پزشکی رفسنجان گفت: هنگام سرویس کولرها نکاتی از جمله قطع برق باید رعایت شود اما در بسیاری از موارد دیده شده که افراد بدلیل بی‌تجربگی، قطع جریان برق را فراموش می‌کنند و دچار حادثه می‌شوند.

وی افزود: نصب فیوز مناسب در کولرها ضروریست و تجهیز ساختمان به سیستم اِرت مناسب و نصب کلید «مُحافظ جان» بعد از سیستم برق، از دیگر موارد ایمنی هنگام نصب کولرهای آبی است و مردم باید توجه داشته باشند که ریختن آب با شیلنگ بر روی پوشال‌ها می تواند خطرآفرین باشد.

سنجی خاطرنشان کرد: هنگام سرویس سالیانه کولر، آب روی سیستم برق موتور و پمپ ریخته نشود، زیرا خطر ایجاد اتصالی، برق‌گرفتگی و حریق کولر وجود دارد و همچنین کولر باید در بیرون از منزل مانند پشت‌ بام و بالکن و در مکان‌های امنی که خطر سقوط نداشته باشد و با فاصله از دودکش‌ها نصب شود.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید