• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در دانشگاه‌ ولی‌عصر (عج) رفسنجان
دسته بندی: تازه های شهر عمومی انتشار: چهارشنبه ۲۶/بهمن/۱۴۰۱

تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در دانشگاه‌ ولی‌عصر (عج) رفسنجان

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان گفت: تولید نهال پسته برای اولین بار در ایران با تکنولوژی استفاده از عوامل پروبیوتیک با تکنیک انکپسولاسیون انجام شد.


رفسنجان زیبا| دکتر روح الله صابری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در باغات پسته وجود آلودگی بعضی از باغات به یکسری از بیماری ها مثل بیماری گموز یا نماتود است که باعث می شود درخت در طول زمان بسیار ضعیف و گاهی اوقات منجر به خشکیدگی شود، افزود: تصمیم گرفتیم نهالی تولید کنیم که زمانی به باغ پسته منتقل می شود اگر آلودگی در باغ وجود داشته باشد این نهال دیگر آلوده نشود.

دکتر صابری ادامه داد: تعدادی از باکتری های مفید را که اصطلاحا به آنها عوامل بیوکنترل مفید می گویند را به فرم انکپسولاسیون در آوردیم که در پوشش یک کپسول قرار می گیرد و در داخل هر کپسول میلیاردها باکتری وجود دارد زمانی که باکتری آزاد می شود خودش را به اطراف ریشه گیاه می چسباند و اگر در خاک عامل مضری وجود داشته باشد این باکتری با عامل مضر مقابله و نمی گذارد به گیاه خسارت بزند.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان افزود: وقتی بذر را کاشتیم دو مرحله تزریق باکتری به داخل نهال ها انجام دادیم و بعد از دو ماه نهال ها کاملا به این باکتری آغشته و در مقابل بیماریهایی که در خاک وجود داشت مصون شدند.

وی بیان داشت: در این تکنولوژی نه تنها نهال پسته نسبت به این بیماری ها می تواند مصون یا مقاوم باشد بلکه در مقابل تنش های زنده و غیرزنده که گیاه را دچار تهدید می کند مثل شوری و خشکی و عوامل دیگر گیاه را مقاوم تر می کند.

دکتر صابری متذکر شد: زمانی نهال به باغ پسته منتقل می شود ریشه ها به صورت عمودی یا افقی در داخل خاک رشد می کنند و همزمان باکتری هم رشد می کند و پس از مدتها عملا حجم بسیار زیادی ریشه در خاک وجود دارد که کل این ریشه آغشته شده به این باکتری و سالیان زیاد می تواند در این شرایط بماند و گیاه را از عواملی که آن را تهدید می کند محافظت کند.

وی خاطرنشان کرد:  این استرین باکتری ها را از جایی جدا کردیم که کاملا مقاوم به خشکی و شوری است؛ یعنی اگر زمانی خشکی یا شوری بیش از حد وجود داشته باشد این باکتری به راحتی از بین نمی رود زیرا خودش به این شرایط مقاوم است.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان تصریح کرد: امیدواریم این تکنولوژی نقطه عطفی برای تولید نهال نه تنها در پسته بلکه در سایر درختان میوه برای بالابردن عملکرد محصولات در کشاورزی باشد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید