• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
تخلفات محرز مراکز رادیولوژی دندانپزشکی و نبود نظارت در رفسنجان
دسته بندی: تازه های شهر عمومی ورزش و سلامت انتشار: شنبه ۲۶/تیر/۱۴۰۰

تخلفات محرز مراکز رادیولوژی دندانپزشکی و نبود نظارت در رفسنجان

کافیست از درد خانمان سوز دندان به پزشک معالج پناه ببرید تا در غیاب ناظرین و کارشناسان، از نزدیک شاهد سوداگری برخی مراکز و کلینیک های دندانپزشکی در رفسنجان باشید.


رفسنجان زیبا| شاید برای شما هم پیش آمده که به دلیل کلافگی از دندان درد به پزشک مراجعه کرده باشید تا نسخه ای برایتان بپیچد و شما را از شر درد بی امان دندان خلاص کند.

اما وقتی به کلینیک مراجعه می کنید، با دستورات عجیب و غریب افراد فاقد صلاحیت در محل مواجه شده اید که جز سوداگری و تبلیغات خلاف شئون حرفه پزشکی قصد پر کردن جیب خود و دوستانشان را دارند.

افرادی که عنوان منشی یا دستیار را با خود یدک می کشند و قبل از ارجاع به پزشک یا انجام معاینات لازم، شما را به مرکز رادیولوژی سفارشی خودشان معرفی می کنند.

اوضاع زمانی قوز بالا قوز می شود که در مرکز رادیولوژی نیز مسئول فنی که مکلف به نظارت تمام وقت است، به بهانه محدودیت های کرونایی یا بررسی غیرحضوری در محل حاضر نیست.

ضمن اینکه مرکز مذکور با گمراه کردن شما، اقدام به اخذ عکس اضافه از دندانتان کرده و در پاسخ به اعتراض شما، عکس اضافه را اشانتیون و جزو خدمات رایگان مرکز قلمداد می کند.

به نظر می رسد مرکز فوق که پیش از این بدون دستور پزشک و در غیاب مسئول فنی، برای انجام عکس رادیولوژی از فک شما اقدام کرده است، اصلا به مضرات ناشی از اشعه اضافی وارد شده به بدنتان آگاهی ندارد.

گویی اهمیت سلامتی بیمار برای کارکنان و دندانپزشکان برخی کیلینیک ها و مراکز رادیولوژی جا نیفتاده و موجب بروز تخلفات پی در پی دور از چشم ناظران مربوطه می شود.

همه این تخلفات آشکار در حالی رخ می دهد که به دلیل ماهیت تصویربرداری های رادیولوژیک که دارای منبع مولد اشعه ایکس هستند، لازم است بیمار قبل از مراجعه به رادیولوژی، معاینه شود تا در صورت تشخیص بارداری یا سابقه بیماری در فرد، اصول حفاظت در برابر اشعه رعایت گردد؛ چرا که ورود مقادیر اندک اشعه برای جنین در حال تکامل و بیمار خاص بسیار خطرآفرین بوده و در صورت افزایش دفعات ممکن است به اختلال در کارکرد سلول ها و تکثیر آن ها منجر شود.

این ها گوشه ای از اظهارات یکی از مخاطبین مجله خبری رفسنجان زیبا است که متأسفانه در یکی از کلینیک ها و مراکز معتبر رفسنجان در حال وقوع است و پس از پیگیری های ۶ ماهه و صدور رأی هیأت بدوی انتظامی شهرستان رفسنجان مبنی بر محکومیت پزشک و مرکز مربوطه، به اجرای حکم منتج نگردیده و طبق ماده ۴۵ قوانین نظام پزشکی، با وجود تعدد و تکرار تخلف تشدید نشده است.

اوضاع زمانی حاد و نگران کننده می شود که کارشناسان و اعضای هیأت بدوی انتظامی پزشکی به عنوان مسئولین رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای و مراجع صلاحیت دار، به جای پیگیری اجرای صحیح حکم، تنها به صدور آن روی کاغذ بسنده کرده اند و نظارتی بر مراکز و کلینیک های متخلف وجود ندارد.

مجله خبری رفسنجان زیبا ضمن حفظ حقوق بیمار، برای ارائه مستندات تخلفات صورت گرفته توسط دندانپزشک و کلینیک مذکور به مراجع ذیربط اعلام آمادگی کرده و از شهروندان محترم درخواست می کند برای طرح شکایت از مراکز درمانی و بهداشتی، در ساعات مختلف شبانه روز با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید