• رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • سال ۱۴۰۰ سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
انتقاد نماینده رفسنجان از وضعیت کنونی بازار پسته
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: سه شنبه ۱۳/مهر/۱۴۰۰ لینک کوتاه

انتقاد نماینده رفسنجان از وضعیت کنونی بازار پسته

دکتر جلالی گفت: ۱۰۰ سال پسته ایرانی در بازارهای جهانی عرضه می‌شد اما متاسفانه به واسطه بی برنامه‌گی‌ها بازارهای جهانی را از دست داده‌ایم.


رفسنجان زیبا| حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت کشت و صادرات پسته در کشور، گفت: پسته برند شهر رفسنجان بوده و آن را به عنوان طلای سبز معرفی می‌کنند، این محصول در مقطعی از زمان مختص شهر رفسنجان بود و در حال حاضر با توجه به باغات آن بزرگترین جنگل مصنوعی جهان با وسعت ۱۱۰ هزار هکتار ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در اروپا، هند و ترکیه پسته با نام پسته رفسنجان به فروش می‌رسید و دامغان نیز به عنوان یکی از شهرهای تولید کننده پسته مرغوب معرفی شده و برخی از ارقام آن کیفیت بالاتری از پسته رفسنجان دارد، ادامه داد: در حال حاضر پسته به صورت خاموش از شهر رفسنجان خارج شده و در ۲۷ استان پسته برداشت می‌شود.

جلالی با تاکید بر اینکه ۱۰۰ سال پسته ایرانی در بازارهای جهانی عرضه می‌شد اما متاسفانه به واسطه بی برنامه‌گی‌ها بازارهای جهانی را از دست داده‌ایم، عنوان کرد: در حال حاضر کشاورزی به صورت مکانیزه و بر اساس تکنولوژی روز انجام می‌شود اگر نخواهیم بر این اساس عمل کنیم از دنیا عقب می‌مانیم. متاسفانه در حال حاضر پسته در شهر رفسنجان با استفاده از روش‌های دستی و سنتی تولید و برداشت می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور آمریکا طی سال‌های اخیر توانست با انجام تحقیقات، آزمایشات و آموزش به کشاورزان بیشترین میزان برداشت پسته در هر هکتار را به ثبت برساند، گفت: آمریکا در هر هکتار ۴ و نیم تن، ترکیه در هر هکتار ۳ و نیم تن اما کشاورزان رفسنجانی در هر هکتار ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم پسته برداشت می‌کنند. کاهش میزان برداشت پسته نیز باعث شده تا بازارهای صد ساله خود را از دست بدهیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بازار پسته ایرانی توسط پسته ترکیه و آمریکا به تصرف در آمده است، افزود: کماکان کیفیت، زیبایی و تنوع پسته ایرانی بسیار بالا است اما سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در حوزه صادرات، گمرک و ارز موانعی را در مسیر صادرکنندگان پسته ایجاد کرد و محصول تجار در انبارهای آنها باقی ماند. با سیاست‍‌گذاری های غلط کشاورزان پسته کار از صادرات محصول خود صرفه نظر کردند.

جلالی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان پسته و باغداران عدم حمایت و عدم ارائه آموزش‌ها در جهت استفاده از تکنولوژی روز بود، عنوان کرد: متاسفانه کشاورزان پسته کار با چالش آب روبه رو هستند، در گذشته آب مورد نیاز باغات پسته از عمق ۵۰ متری برداشت می‌شد اما درحال حاضر مجبور به استخراج آب از عمق ۳۰۰ متری هستند اما این آب استخراج شده اسیدی بوده و کیفیت مطلوبی ندارد. برای استفاده از آب‌های اسیدی باید تصفیه خانه احداث شود که دستگاه‌های اجرایی مانند سازمان محیط زیست با آن موافقت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه موانع موجود باعث می‌شود که نتوانیم تولید پسته خود را به روز کنیم، ادامه داد: در کویر آب برای کشاورزان ارزشی معادل طلا دارد و دولت باید در راستای حمایت از کشاورزان خصوصا باغداران پسته طرح‌های آبیاری نوین را اجرا کند تا آب کمتری مصرف شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باغداران پسته با آفت‌‎های متنوعی روبه رو هستند و مجبورند ۲ هزار تن سم برای مقابله با آفت‌های استفاده کنند که میزان بسیار بالایی است، تصریح کرد: میزان بالای استفاده از سموم کشاورزی باعث می‌شود که درصد آفلاتوکسین در محصول پسته ایرانی بالا باشد و کشور آمریکا با اعمال استانداردهایی که بخشی از آن سیاسی است اجازه واردات پسته ایرانی را نمی‌دهد.

جلالی با اشاره به اینکه در برخی از موارد محموله پسته صادراتی ایرانی تا یک ماه بر روی آب متوقف می‌شود که این موضوع با توجه به رطوبت بالا در بندرگاه‌ها کپک زدن پسته را به همراه دارد و رقبا می‌توانند بازارها را تصاحب کنند، اضافه کرد: برخی از افراد به باغداران اعلام می‌کنند که میزان آفلاتوکسین محصول پسته آنها بالا بوده و اجازه تخلیه آن را نداشته‌اند و مجبور شده اند محموله را در دریا تخلیه کنند اما محصول را در کشورهای ثالثی مانند هنگ کنگ به فروش می‌رسانند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تنها ۵ درصد از پسته تولیدی کشور در بازار داخلی مصرف می‌شود و ۹۵ درصد از آن را صادر می‌کنند، خاطرنشان کرد: باید صادرات پسته مورد حمایت قرار بگیرد؛ زیرا در حال حاضر باتوجه به قیمت کود و سم برای باغداران تولید این محصول صرفه اقتصادی ندارد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید