• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
افزایش کانون های بیماری تب برفکی دام در کشورهای همسایه
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: دوشنبه ۲۷/شهریور/۱۴۰۲

افزایش کانون های بیماری تب برفکی دام در کشورهای همسایه

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان در خصوص افزایش موارد ابتلا و تلفات دام به دلیل سویه جدید تب برفکی در کشورهای همسایه به دامداران هشدار داد.


رفسنجان زیبا| محمود مقامی با اعلام این خبر گفت: متأسفانه با توجه به دریافت گزارش هایی مبنی بر افزایش کانون های بیماری تب برفکی و تلفات ناشی از آن در کشورهای همسایه و احتمال بروز و شیوع آن در ایران، دامداران بایستی اقدامات لازم جهت پیشگیری از بروز این بیماری را انجام دهند.

وی با بیان اینکه تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت، تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود، گفت: مرگ و میر و تلفات بره و گوساله ها، ریزش بزاق و قطع ناگهانی اشتهای دام، عدم تمایل به خوردن خوراک بدلیل ایجاد تاول و زخم های دهانی، وقوع لنگش، بروز تاول های پستانی، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین از علائم بیماری تب برفکی است.

وی به دامداران توصیه کرد: تأمین امنیت زیستی برای جلوگیری از ورود و گسترش ویروس باید در اولویت کار دامداران باشد و واکسیناسیون منظم تب برفکی، ممنوعیت نقل و انتقال دام بدون مجوز دامپزشکی، ممنوعیت از رفت و آمدهای غیرضروری به دامداری، همکاری با اکیپ های واکسیناسیون دامپزشکی، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب جهت حوضچه دامداری، خودروهای حمل و ابزار و لباس کار را جدی بگیرند.

مقامی در پایان گفت: دامداران محترم شهرستان جهت انجام واکسیناسیون رایگان دامهای خود می توانند با شماره ۳۴۳۳۲۰۶۳ تماس بگیرند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید