• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
ارزیابی کیفیت پروژه های عمرانی مأموریت جدید اداره استاندارد رفسنجان
دسته بندی: تازه های شهر عمومی انتشار: شنبه ۲۶/مهر/۱۳۹۹

ارزیابی کیفیت پروژه های عمرانی مأموریت جدید اداره استاندارد رفسنجان

ناهید سربازپور رئیس اداره استاندارد رفسنجان از عقد تفاهم نامه اداره استاندارد با نظام مهندسی به منظور ارزیابی کیفیت پروژه های عمرانی خبر داد.


به گزارش رفسنجان زیبا؛ ناهید سربازپور با بیان اینکه کنترل کیفیت محصولات صادراتی به خصوص پسته اولین و باسابقه ترین مسئولیت اداره استاندارد رفسنجان از سال ۱۳۴۶ بوده است، اظهار کرد: اداره استاندارد رفسنجان در کنار وظایف ذاتی خود کنترل کیفیت تولیدات در بیش از ۱۳۰ واحد تولیدی فعال شهرستان های رفسنجان، انار و شهربابک را به عهده دارد.

وی کنترل بازار و انطباق استاندارد کالاهای مشمول استاندارد اجباری را ازدیگر اقدامات مستمر اداره استاندارد بیان کرد و افزود: مسئولین کنترل کیفی علاوه بر ارزیابی استانداردهای لازم در واحدهای تولیدی، محصولات موجود در بازار را از لحاظ دارا بودن اعتبار علامت استاندارد بررسی و در صورت هرگونه مغایرت گزارش می دهند.

رئیس اداره استاندارد از شهروندان خواست هنگام خرید کالا از وجود علامت استاندارد بر روی محصولات مطمئن شوند و برای اصالت علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده روی محصول را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال و پیامک تأیید را دریافت کنند.

سربازپور با تأکید بر اینکه تاکنون تعدادی از واحدهای غیرمجاز استاندارد در شهرستان شناسایی و فعالیت آن ها متوقف شده است، تصریح کرد: متأسفانه برخی سودجویان با استفاده از نشان یا آرم واحدهای تولیدی معروف یا بسته بندی مشابه اقدام به عرضه کالای بی کیفیت کرده بودند که خوشبختانه با ورود اداره استاندارد شناسایی و فعالیت آن ها متوقف شد.

وی حفظ سلامت عمومی مصرف کنندگان را جزو وظایف ذاتی اداره استاندارد دانست و افزود: در صورتی که مردم برای خرید کالا به علامت استاندارد دقت کنند و موارد مشکوک را گزارش دهند، ضمن جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت به بازار، به تولید کننده نیز کمک شایانی می شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان در ادامه کنترل و نظارت بر وسایل بازی موجود در بوستان ها را از دیگر اقدامات این مرکز عنوان کرد و گفت: اخیراً با همکاری شهرداری وسایل معیوب موجود در پارکها شناسایی و تعویض شدند و وسایل جدید نیز پس از تأیید به شهرداری معرفی گردید.

ناهید سربازپور به وجود نقص در برخی آسانسورهای واحدهای تجاری و اداری شهرستان اشاره کرد و افزود: بسیاری از شهروندان بدون توجه به مراکز مجاز اقدام به خرید و نصب آسانسور در ساختمان می کنند که  ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای شهروندان ایجاد کند.

وی افزود: صاحبان واحدهای تجاری و اداری بایستی قبل از عقد قراردارد از دارا بودن مجوز توسط شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور اطمینان حاصل کنند و پس از نصب نیز برای ثبت نام واحد خود در سامانه ملی استاندارد اقدام کنند تا امکان نظارت و بازرسی توسط شرکت های مجاز حاصل شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۰ درصد آسانسورهای نصب شده از استانداردهای لازم برخوردار هستند، اظهار کرد: توجه کارفرمایان به استانداردهای لازم هنگام نصب آسانسور از بروز خطرات احتمالی و خسارت جلوگیری می کند.

سربازپور هم چنین از انعقاد تفاهم نامه با بخش خصوصی برای کالیبراسیون ترازوهای موجود در مغازه ها و کنترل نازل ها در جایگاه های سوخت خبر داد و گفت: تاکنون سنجش ترازوی صنف طلافروشان انجام شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم تمامی اصناف را بازرسی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی جایگاه های سوخت و پیشگیری از تبدیل این مراکز به نقاط بحران، افزود: نظارت بر نازل های سوخت همواره توسط شرکت نفت انجام می شود اما به منظور رعایت حال مصرف کنندگان مطابقت آن با استانداردهای لازم توسط بخش خصوصی با نظارت اداره استاندارد رفسنجان از ماه های آتی آغاز می شود.

ناهید سربازپور در ادامه از عقد تفاهم نامه با نظام مهندسی به منظور ارزیابی کیفیت پروژه های عمرانی خبر داد و افزود: نمونه برداری مستمر از مصالح توسط مأموران اداره استاندارد انجام می شود تا به ساخت بناهای باکیفیت برای شهروندان منجر شود.

رئیس اداره استاندارد رفسنجان هم چنین با اشاره به شعار امسال روزجهانی استاندارد، گفت: «حفاظت از زمین» شعار سازمان جهانی استاندارد در سال ۲۰۲۰ اعلام شده است که در همین راستا مدیریت مصرف انرژی در کارخانه ها و واحدهای صنعتی و تدوین استانداردهایی با محوریت محیط زیست از مهمترین اهداف استاندارد تعریف شده است.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید