• سال ۱۴۰۲ سال «مهار تورم، رشد تولید»
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
  • تازه ترین اخبار رفسنجان زیبا را در شبکه های اجتماعی به نشانی rafsanjanziba@ بخوانید
  • رفسنجان زیبا؛ مجله خبری شهر رفسنجان
x
ابراز نگرانی نماینده برای دودی که از سود مس به چشم رفسنجان و انار می رود
دسته بندی: تازه های شهر عمومی فرهنگی و اجتماعی انتشار: یکشنبه ۰۷/دی/۱۳۹۹

ابراز نگرانی نماینده برای دودی که از سود مس به چشم رفسنجان و انار می رود

نماینده رفسنجان و انار با نگرانی از اینکه آلایندگی و مضرات مس شامل حوزه رفسنجان و انار می شود، گفت: باید منافع مس هم به این حوزه استحفاظی برسد؛ انار در ۴۰ کیلومتری معدن میدوک است و از میدوک آسیب می بیند اما منفعتی از این مجتمع در حوزه اشتغال و حق آلایندگی نمی بیند.


رفسنجان زیبا| حجت الاسلام دکتر حسین جلالی با انتقاد از عدم ایجاد صنایع پایین دستی مس و سهمیه پایین اشتغال رفسنجان و انار در حوزه مس خواستار تاسیس و راه اندازی صنایع پایین دستی مس جهت افزایش اشتغال شد و اضافه کرد: بعد از سالها یک آزمون برگزار شد و ۵۰۰ نفر نیرو جذب کردند که از شهرستان های همجوار نیز بکار گرفته شدند.

نماینده رفسنجان و انار تصریح کرد: مطالبه ما از شرکت مس در کنار خدمات اجتماعی که انجام می دهد این است که حداقل بخشی از حقوق دولتی و معافیت های مالیاتی که در شورای معادن تصویب شد، در رفسنجان و انار هزینه شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۷۰ درصد تولید مس کشور از معدن رفسنجان است و مس از صنایعی چون خودروسازی، فولاد، آلومینیوم و…حمایت می کند و به عنوان حامی مالی و اقتصادی نقش آفرین است و در بورس نیز دارای جایگاه ویژه ای می باشد، افزود: متأسفانه در رفسنجان و انار حضور پررنگ نیست.

وی در ادامه با اشاره به جلسه اخیر با مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، از توجه ویژه به اشتغال رفسنجان و انار در مس خبر داد و گفت: امیدواریم با توجه به اکتشافات خوبی که در مس رفسنجان صورت گرفته است، زمینه توسعه معدن مس رفسنجان در دستور کار قرار گیرد.

وی هم چنین از ایجاد کارخانه مواد شیمیایی در منطقه ویژه اقتصادی با اشتغالزایی مطلوب توسط مس خبر داد و بهره‌بردای از تصفیه خانه مرکزی آب رفسنجان حداکثر تا یک سال و نیم آینده را از وعده های مدیرعامل شرکت مس بیان کرد.

حجت الاسلام جلالی در ادامه خواستار تکمیل ورزشگاه شهدای صنعت مس تا ۶ ماه آینده شد و از درخواست تأمین آب منطقه ویژه اقتصادی توسط مس به عنوان مطالبه دیگر نماینده یاد کرد.

وی با تأکید بر حمایت مس نسبت به مرمت آثار باستانی شهرستان افزود: با توجه به اینکه رودخانه شور به سد سرچشمه منتهی شده و مانع ورود آن به رفسنجان شده است و خشک شدن ۵۰ درصد روستاهای غربی رفسنجان رقم خورده، خواستار آن شدیم که در ازای آن ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه وارد حوزه شرب رفسنجان شود.

درخواست راه اندازی نیروگاه برق ۵۰۰ مگاواتی توسط مس و استفاده از عنوان «مجتمع مس رفسنجان» از دیگر مواردی بود که نماینده رفسنجان و انار در مجلس به آن اشاره کرد و خواستار توجه مدیران و مسئولان شهرستان به آن شد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید